Zdravie

Sú gélové nechty škodlivé? Fakty a mýty o zdravej manikúre

O tom, že najzdravšie sú prírodné nechty, nie je pochýb. Avšak nie každá žena ich má pevné, krásne tvarované a dlhé, aby boli jej vizitkou krásy. A práve pre ne sú určené rôzne spôsoby, ako takéto nechty získať iným spôsobom. Možností je veľa, každá z nich má ale svoje pre a proti.

Sú gélové nechty škodlivé? Fakty a mýty o zdravej manikúre
(zdroj: unsplash.com)

Musíte si robiť prestávky na regeneráciu nechtov

Gélová manikúra je veľmi pohodlným typom manikúry, pretože pri nej naše nechty vyzerajú ako neustále upravené na dlhšiu dobu. Odborníci však zistili, že z dlhodobého hľadiska pôsobí gél lak na nechty negatívne, a práve preto odporúčajú medzi návštevami nechtového štúdia robiť pauzy. Okrem oslabenia nechtu gélový necht pôsobí negatívne aj na nechtovú kožtičku, spôsobuje nepravidelný rast nechtov a môže byť dokonca aj rizikom vzniku rakoviny kože. Ak chodievate na gélovú manikúru pravidelne, môžete spozorovať určité zmeny v zafarbení vašich prirodzených nechtov. Niekedy sú príčinou farbivá obsiahnuté v laku na nechty, niekedy však aj prvotné príznaky plesňovej infekcie.

Ak vám nechty zožltli

Čo s tým, ak ste už zmeny na svojich nechtoch spozorovali a je neskoro robiť medzi jednotlivými gélovými manikúrami prestávky? Ak ste napríklad spozorovali zožltnutie svojich prirodzených nechtov, môžete vyskúšať niektoré babské rady na jeho odstránenie. Môžete si na nechty napríklad nakvapkať čajovníkový olej, ktorý má okrem iného aj protiplesňové a protizápalové účinky a nechať ho niekoľko minút pôsobiť. Potom ho jednoducho opláchnite vlažnou vodou a opakujte aspoň dvakrát denne. Bieliace účinky má aj jablčný ocot. Musíte ho ale najprv zriediť s vodou, v pomere 1:1. Do pripravenej zmesi si potom namočte nechty aspoň na 20 minút a na konci vytrite dosucha uterákom.

Aj kožtička má svoju úlohu

Ak sú vaše nechty zasa krehké a lámavé (najmä kvôli častému pôsobeniu niektorých látok prítomných v odlakovači), musíte sa zamerať na ich posilnenie. Určite nie je dobré ísť so slabými nechtami do nechtového štúdia a dať si na ne urobiť ďalšiu gélovú manikúru, pretože sa ich problém len zväčší. Stavte radšej na prípravky určené na lámavé nechty, ako sú napríklad rôzne vodičky či gély a až keď vám nechty trocha zosilnejú, vráťte sa k ich gélovej verzii. Nezabúdajte ani na nechtovú kožtičku. Tá sa často aj drasticky odstraňuje, aby manikúra vyzerala dokonale, v skutočnosti je však pre necht veľmi dôležitá a môže byť tak práve dôvodom jeho poškodenia.