Zdravie

Bývate po jedle prehnane unavená? Možno máte túto diagnózu!

Stáva sa to každému z nás. Najeme sa viac, ako sme my a náš žalúdok mali v pláne a doslova „odkväcneme“. Ak je akurát nedeľa, môžeme si dať príjemného šlofíka pred telkou, ale v práci naša produktivita klesne na bod mrazu a musíme sa premáhať, aby sme udržali oči otvorené.

Bývate po jedle prehnane unavená? Možno máte túto diagnózu!
(zdroj: unsplash.com)

Kóma z jedla

Byť raz za čas unavená po jedle nie je nič výnimočné – spozornieť by ste však mali, ak sa vám to deje pravidelne a v extrémnej miere. Existuje totiž choroba, ktorá sa nazýva kóma z jedla (alebo potravinová kóma), odborne postprandiálna únava. Odborníci zistili, že k únave sa v prípade tejto diagnózy môže pridať aj nafukovanie alebo bolesť žalúdka. Rovnako sa hľadajú aj dôvody spúšťania tejto choroby, čo by zabránilo jej prejavom.

Množstvo, kvalita a vaše celkové zdravie

Ak jete prirýchlo, môže sa stať, že vaše telo na to nestíha reagovať. Keď vyšle mozog signál, že ste prejedení, je už neskoro. Práve preto je množstvo jedla jedným z hlavným spúšťačov potravinovej kómy. Rovnako je ním aj kvalita zjedeného jedla, pretože ak sa napríklad napcháte rafinovanými cukrami a sacharidmi, hladina vašej glukózy bude ako na hojdačke. Spolu s ňou aj nálada. Hladinu glukózy obvykle reguluje štítna žľaza, ale ak nefunguje správne, môže aj ona napomáhať neskutočnej únave po jedle. Pozor aj na nedostatok živín, ako napríklad nedostatok železa, vlákniny alebo vitamínov.

Prechádzka alebo šlofík?

Ak nejde o chorobu alebo nedostatok živín, dokážete kóme z jedla predísť. V prvom rade by ste mali viac vyvážiť svoje jedlo – malo by obsahovať zdravé sacharidy, bielkoviny a tuky, vďaka čomu bude stabilná aj spomínaná hladina glukózy. Konzumujte vždy pomaly, aby vaše telo stíhalo vylučovať príslušné hormóny, ktoré potrebujeme na to, aby sme sa cítili plní. Po jedle si doprajte prechádzku na čerstvom vzduchu, ak máte tú možnosť – okysličený organizmus je totiž zároveň organizmom plným energie. Ak na prechádzku ísť nemôžete, vyskúšajte aspoň desaťminútového šlofíka, najlepšie po šálke kávy. Sadnite si na stoličku s kľúčmi v ruke a skúste zaspať. V momente, keď sa vám to podarí, kľúče padnú na zem a vy sa prebudíte. Na rýchlu regeneráciu organizmu, keď nemáte veľa času, je tento trik priam stvorený.