Praktické rady

Čo škodí citlivej pleti? Tipy a triky, ako sa starať o problematickú pleť

Poznať svoj typ pleti je základ. Podľa toho sa totiž o ňu môžete starať. Častokrát sa stáva, že hoci sme zvyknuté, že naša pleť je dlhú dobu bezproblémová, vplyvom vonkajších faktorov a predovšetkým veku sa z nej môže stať citlivá, prípadne jemne problematická. Ako zistiť, či je to aj váš prípad?

Čo škodí citlivej pleti? Tipy a triky, ako sa starať o problematickú pleť
(zdroj: unsplash.com)

Viac mazu = viac problémov

Štyri základné typy pleti sú mastná, suchá, normálna a zmiešaná. Do veľkej miery ich ovplyvňuje hlavne genetika, avšak, počas roka a v priebehu starnutia sa tiež môže aktuálny stav pleti meniť. Vďaka tomu rozlišujeme aj niekoľko akýchsi podtypov pleti, ako je napríklad citlivá pleť, zrelá alebo dehydrovaná. Mnoho ľudí má problémy s akné, čo je tiež podtyp pleti objavujúci sa v puberte, ale aj v dospelosti. Ak hovoríme o problematickej pleti, hovoríme predovšetkým o pleti so sklonom k tvorbe rôznych nedokonalostí, ako sú čierne bodky, rôzne druhy vyrážok a v závažnejšom prípade aj spomínané akné. Problematická pleť je úzko spätá s vyššou produkciou mazu čiže väčším premasťovaním pleti. Takáto pleť má hrubšiu a nejednotnú šktruktúru, viditeľne rozšírené póry, je viac premastená a jej tón je nejednotný. Takáto pleť je niekedy náchylná aj k tvorbe väčších zapálených ložísk, ktoré môžu byť aj veľmi bolestivé. Ak je stav problematickej pleti výrazne zhoršený, je potrebné konzultovať ho aj s dermatológom, ktorý odporučí potrebnú liečbu a ošetrenia. 

Správna kozmetika je základ

Starostlivosť o citlivú a problematickú pleť, samozrejme, nie je ľahká. Takáto pleť vyžaduje okrem bežnej starostlivosti aj dôkladné a hĺbkové čistenie, odstraňovanie odumretých kožných buniek, šetrné zbavovanie nadmerného mazu a hydratáciu a podporu regenerácie. Základom je používať kozmetické prípravky určené na ošetrovanie pleti so sklonom k nedokonalostiam a akné, ktoré by nemali obsahovať alkohol a iné dráždivé zložky. Využite pri ich nákupe zľavové kódy slovenských eshopov, poprípade zľavové kódy českých eshopov. Nezabudnite pleť chrániť krémom aj počas dňa, najlepšie s SPF faktorom. Dobré je dopriať si raz za čas aj pleťovú masku, odporúčame hlavne masky na problematickú a aknóznu pleť s čistiacimi, exfoliačnými alebo aj zmatňujúcimi vlastnosťami. Dopriať si môžete aj hydratačnú masku.  

Aj dekoratívna kozmetika môže škodiť

Na to, aby ste vedeli, akú kozmetiku používať, musíte začať sledovať jej zloženie. Najvhodnejšie sú protizápalové alebo antibakteriálne zložky, ktoré pomáhajú pleť zbavovať odumretých kožných buniek aj nadmerného mazu. Medzi takéto zložky patrí napríklad zinok, kyselina salicylová, niacínamid, čajovníkový olej, hamamal, AHA kyseliny, jojobový olej alebo bentonitový íl. Na druhej strane zhoršovať kvalitu problematickej pleti môže nedostatočné čistenie pleti a nedostatočné odstraňovanie odumretých kožných buniek, alebo naopak nadmerné a nešetrné čistenie a vysušovanie pleti. Pozor si dávajte aj na dekoratívnu kozmetiku, ktorú používate, pretože aj tá môže obsahovať škodlivé látky a bežne dostupná kozmetika na pultoch drogérií je málokedy vhodná. Hľadajte preto len ten najlepší make up s hydratačnými a ochrannými zložkami. Ďalšími faktormi zhoršujúcimi kvalitu problematickej pleti môžu byť aj chytanie tváre nečistými rukami a vytláčanie vyrážok, špinavý uterák na tvár alebo špinavá posteľná bielizeň či strava s vysokým obsahom cukrov. Ak máte už dlhšiu dobu zhoršenú pleť, dajte si pozor aj na nedostatok spánku, fajčenie a alkohol.