Domácnosť LifeStyle Praktické rady Zaujímavosti

Ako sa osamostatniť a nájsť si vysnívaný byt? Tipy a rady

Vo vašom živote prišiel ten zlom – už ste dospelá, máte prácu, prípadne už aj partnera a chcete sa osamostatniť od rodičov. Pre mnohých mladých ľudí je to veľký problém, keďže je to veľký krok, no určite je to správny krok, aby ste sa stali úplne dospelou a samostatnou. Ako to ale zvládnuť čo najjednoduchšie a ako si hľadať vysnívaný byt? V dnešnom článku vám odpovieme na všetky tieto otázky a dáme vám aj tip na byty snov v hlavnom meste.

Ako sa osamostatniť a nájsť si vysnívaný byt? Tipy a rady (Foto: pixabay.com)

Spravte si analýzu a začnite šetriť

Keď už spravíte to rozhodnutie, že sa chcete od rodičov osamostatniť, tak vás čaká dlhý proces, kým sa ku svojmu vysnívanému bývaniu dostanete. Najdôležitejším bodom, ktorý by ste pri tomto procese mali dodržiavať je neustále sledovanie trhu a aktuálnych ponúk. Podľa toho si budete vedieť hlavne odvodiť rozpočet a budete vedieť určiť, aká cena je ešte primeraná, v akom prípade si pýtajú už naozaj veľa a ktorá ponuka je výhodná.

Ponuky by ste si nemali pozerať len na stránkach realitných kancelárií v mieste, kde chcete bývať a jeho okolí, ale aj bazáre a facebookové skupiny. Prečo? Tieto ponuky bývajú výhodnejšie a s priamymi vlastníkmi nehnuteľností sa budete vedieť oveľa lepšie dohodnúť, než s realitnými maklérmi. Rovnako by ste si mali postupne začať vytvárať finančnú rezervu, a to v prípade, keď chcete bývať v prenájme aj keby ste si chceli nehnuteľnosť kúpiť, pretože vám banka plnú čiastku za nehnuteľnosť neposkytne, no to už bude témou na ďalšiu časť článku.

Hypotéka alebo nájom?

Dôležité rozhodnutie, ktoré bude nasledovať po tom, ako sa rozhodnete konečne odísť od rodičov – chcem si nehnuteľnosť kúpiť alebo ísť do prenájmu? Všetko to závisí od viacerých faktorov a od vašich preferencií. Rozhodujúce môže byť napríklad aj to, či chcete v mieste vášho budúceho bývania zostať natrvalo alebo to je len dočasné riešenie.

Idete len študovať do veľkého mesta a potom sa vrátiť naspäť, tam, kde ste sa narodili alebo tam plánujete zostať pracovať? Toto sú dôležité otázky, ktoré by ste mali zvážiť pred tým, než si stanovíte, akú nehnuteľnosť idete hľadať a či chcete ísť do prenájmu alebo uvažujete nad kúpou. Samozrejme, všetko sa môže časom zmeniť, no mali by ste si vytvoriť aspoň malú predstavu do budúcnosti. 

Ako sa osamostatniť a nájsť si vysnívaný byt? Tipy a rady (Foto: pixabay.com)

Tip na bývanie v hlavnom meste

Plánujete sťahovanie do nášho hlavného mesta, Bratislavy? Zaujať by vás mohli napríklad novostavby Bratislava, ktoré sú jednou z najatraktívnejších volieb bývania v hlavnom meste. Dobrý byt na predaj Bratislava je neľahké nájsť, preto by ste si takúto ponuku jednoznačne nemali nechať ujsť. Takže ak ste sa rozhodli pre kúpu bytu, toto by mohla byť pre vás ideálna voľba, čo sa týka lokality, vybavenia a aj možností.